Equinor dołącza do listu intencyjnego dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce
Equinor przystąpił do listu intencyjnego o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, podpisanego przez przedstawicieli rządu RP oraz Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.
Deklaracja, zainspirowana brytyjskim "Sector Deal" dla morskiej energetyki wiatrowej, zawierać będzie strategiczne wytyczne dla rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i wyznaczać ramy dla ścisłej współpracy pomiędzy rządem a sektorem morskiej energetyki wiatrowej.
O Equinor
Equinor to globalna firma energetyczna obecna w ponad 30 krajach świata. Założona w 1972 roku pod nazwą Statoil, zmieniła nazwę na Equinor w 2018 roku. Nasza główna siedziba znajduje się w Stavanger, w Norwegii, i zatrudniamy ponad 21 000 pracowników. Jesteśmy wiodącym operatorem na norweskim szelfie kontynentalnym i prowadzimy znaczącą działalność międzynarodową. Zajmujemy się poszukiwaniem, rozwojem i produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego, energii wiatrowej i słonecznej. Jesteśmy drugim co do wielkości dostawcą gazu ziemnego w Europie i znaczącą siłą w międzynarodowym obrocie energią. W ostatnich latach Equinor rozwija swój portfel energii odnawialnej. Naszą ambicją jest stać się głównym dostawcą morskiej energii wiatrowej. Budujemy materialne klastry morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii, na północnym wschodzie USA i na Morzu Bałtyckim. Nasze doświadczenie w eksploatacji instalacji morskich w wymagających warunkach na Morzu Północnym dało nam doświadczenie i wiedzę, którą można wykorzystać w projektach związanych z morską energetyką wiatrową. W 2026 roku Equinor spodziewa się, że moc produkcyjna projektów odnawialnych źródeł energii wyniesie od 4 do 6 GW.
O Equinor w Polsce
Equinor był po raz pierwszy obecny w Polsce w latach 1992-2012 poprzez sieć stacji paliw (pod marką Statoil). W 2012 roku Equinor sprzedał swoją działalność paliwową i detaliczną firmie Couche-Tard (Circle K). W 2018 roku powróciliśmy do Polski, kierując się naszymi ambicjami w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy dziś jednym z wiodących deweloperów morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Equinor jest właścicielem 50% udziałów w każdym z trzech morskich projektów wiatrowych Bałtyk III, Bałtyk II i Bałtyk I, które są realizowane wspólnie z Polenergią. Bałtyk III i Bałtyk II mają łączną moc do 1 440 MW. Zakładając, że kontrakty różnicowe zostaną przyznane na początku 2021 roku, ostateczna decyzja inwestycyjna dla tych dwóch projektów mogłaby zostać podjęta w 2023 roku, a pierwsza moc dostarczona do sieci w 2025 roku. Po uruchomieniu, farmy wiatrowe mogą zasilać ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych. Projekt Bałtyk I, położony dalej od brzegu, będzie miał moc do 1 560 MW.
Najnowsze wiadomości
Polskie firmy chcą włączyć się w łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych
O wymaganiach projektowych, logistyce i transporcie, a także poszukiwanych kompetencjach przy budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozmawiali przedstawiciele polskich firm podczas Dnia Dostawcy zorganizowanego przez Equinor i Polenergię.
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju projektu Bałtyk 1
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce.
Equinor i Polenergia z bardzo ważnym kontraktem na statki instalacyjne dla projektów Bałtyk 2 i 3
Equinor i Polenergia podpisały bardzo ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych.