Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore

Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Dotychczasowe wydarzenia z cyklu stanowiły platformę rozmów między głównymi dostawcami dla projektów Bałtyk 2 i 3, a firmami chętnymi, by włączyć się w łańcuch dostaw. Podczas ostatniego spotkania to Equinor, jako partner odpowiedzialny za technologie, innowacje i operacje morskie obu farm, poszukiwał firm zainteresowanych współpracą.
– Każdy etap realizacji projektów Bałtyk wymaga zaangażowania wyspecjalizowanych dostawców. Teraz gdy inwestycje wkraczają w kolejne kluczowe fazy, intensyfikujemy poszukiwania partnerów, którzy mogą wesprzeć nas w serwisowaniu i utrzymaniu morskich farm wiatrowych – powiedział Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska.
Podczas spotkania przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z projektami morskich farm wiatrowych oraz strategią ich serwisowania i utrzymania. Omówiono także kwestie bazy operacyjno-serwisowej w Łebie, która odgrywa kluczową rolę w realizacji inwestycji. Szczególną uwagę poświęcono wymaganiom i procedurom kwalifikacyjnym dla potencjalnych dostawców, będących istotnym elementem w procesie nawiązania współpracy. Istotnym elementem były sesje indywidualne, podczas których kontrahenci mieli możliwość porozmawiać bezpośrednio z przedstawicielami inwestorów i omówić konkretne obszary współpracy.
– Dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce to dla przedsiębiorstw możliwość włączenia się w tworzenie istotnej dla kraju infrastruktury. Chcąc aktywnie wspierać budowę silnego i konkurencyjnego łańcucha dostaw, organizujemy spotkania z cyklu Dnia Dostawcy, które są okazją do nawiązania nowych partnerstw, a jednocześnie służą jako platforma wymiany wiedzy i doświadczeń – podkreśla Krzysztof Wedeł, Zastępca Dyrektora Departamentu Morskich Farm Wiatrowych w Grupie Polenergia.
W minionych spotkaniach z cyklu Dnia Dostawcy uczestniczyło blisko 300 firm.
Najnowsze wiadomości
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
Equinor i Polenergia z ważnym kontraktem na wykonanie zabezpieczenia dna morskiego dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor i Polenergia podpisały kolejny ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy zabezpieczenia dna morskiego w postaci narzutów kamiennych i została zawarta z holenderską firmą Van Oord. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.
Equinor wybrał wykonawcę bazy serwisowej w Łebie dla morskich farm wiatrowych Bałtyk
Equinor wybrał polską firmę Erbud na wykonawcę budowy bazy operacyjno-serwisowej w Łebie.