Przedstawiciele Equinora i Polenergii o największych szansach i wyzwaniach offshore
Budowanie społecznej świadomości, szerzenie wiedzy wśród firm mogących dołączyć do polskiego łańcucha, wpływ otoczenia legislacyjnego na ekonomikę projektów offshore, to tylko niektóre z tematów poruszanych na konferencji Offshore Wind Poland 2022 zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Swoimi doświadczeniami z uczestnikami konferencji dzielili się przedstawiciele Polenergii i Equinora, czyli dwóch firm prowadzących najbardziej obecnie zaawansowane projekty farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, w panelu otwierającym konferencję starał się odpowiedzieć na pytanie „Jak wykorzystać potencjał polskich obszarów morskich i pobudzić rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce?”. Wśród spraw, na które zwrócił uwagę, znalazły się m.in.: konieczność uproszczenia procesu uzyskiwania zezwoleń, przyspieszenia zmian regulacyjnych oraz dokonania zmian legislacyjnych, które są potrzebne w celu poprawy ekonomiki projektów I fazy rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. Wskazywał także na szanse na włączenie polskich firm w łańcuchy dostaw na globalnym rynku.
Maciej Stryjecki, dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Grupie Polenergia prowadził dyskusje na temat „Ekonomiki projektów I fazy rozwoju offshore wind w Polsce”. Podkreślał, że jednym z priorytetowych działań jest tworzenie polskiego łańcucha dostaw. Przewidywał, że sukces w realizacji pierwszej fazy projektów - w tym ich ekonomika i budowa łańcucha dostaw, zdeterminuje losy drugiej fazy projektów.
Paweł Mawduk, Offshore Wind Project Manager w Polenergii, uczestniczył w panelu „Local content – wyzwania łańcucha dostaw”. Zwracał uwagę na potrzebę edukacji firm, które mogłyby tworzyć łańcuch dostaw. Podkreślał, jak istotne jest stałe dzielenie się wiedzą o korzyściach, jakie mogą osiągnąć i o wymaganiach, jakie muszą spełnić.
Konferencja Offshore Wind Poland 2022 na dwa dni - 16 i 17 listopada - zgromadziła w Warszawie firmy i podmioty z branży offshore zaangażowane w projekty morskich farm wiatrowych na polskim Bałtyku.
Najnowsze wiadomości
Polskie firmy chcą włączyć się w łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych
O wymaganiach projektowych, logistyce i transporcie, a także poszukiwanych kompetencjach przy budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozmawiali przedstawiciele polskich firm podczas Dnia Dostawcy zorganizowanego przez Equinor i Polenergię.
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju projektu Bałtyk 1
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce.
Equinor i Polenergia z bardzo ważnym kontraktem na statki instalacyjne dla projektów Bałtyk 2 i 3
Equinor i Polenergia podpisały bardzo ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych.