Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię

Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Wystawa poświęcona rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku powstała z inicjatywy firm Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 oraz przygotowują projekt Bałtyk 1. Spotkanie odbyło się w obecności przedstawicieli firmy Equinor i kierownictwa Narodowego Muzeum Morskiego. Wydarzenie było elementem trzydniowej wizyty Księcia Haakona w Polsce, poświęconej współpracy polsko-norweskiej w sektorach energetycznym i obronnym.
Podczas rozmów podkreślona została rola norweskiego doświadczenia oraz zaangażowania firmy Equinor w polską transformację energetyczną. Dzięki wiedzy i technologiom, które wnosi Norwegia i Equinor, Polska ma szansę stać się liderem energetyki wiatrowej na Bałtyku, a polskie firmy mogą zostać włączone w globalny łańcuch dostaw sektora offshore.
Spotkanie Księcia Haakona z przedstawicielami Equinor w Polsce potwierdzają bliskie relacje gospodarcze pomiędzy Polską i Norwegią. Była to część wizyty Księcia Haakona w Polsce poświęconej współpracy w sektorach energetycznym i obronnym.
Najnowsze wiadomości
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.
Equinor i Polenergia z ważnym kontraktem na wykonanie zabezpieczenia dna morskiego dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Equinor i Polenergia podpisały kolejny ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Umowa dotyczy zabezpieczenia dna morskiego w postaci narzutów kamiennych i została zawarta z holenderską firmą Van Oord. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski.