Onshore + Offshore = Our Future

Jakie szanse niesie ze sobą rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Z czego składa się farma na morzu? Jakie ścieżki zawodowe można wybrać i jakie kompetencje pomogą dołączyć do nowego sektora, wspierającego transformację energetyczną Polski?
Odpowiedź na te i inne pytania poznała młodzież z gdańskich szkół średnich podczas warsztatów „Onshore + Offshore = Our Future” zorganizowanych przez Pracodawców Pomorza, którym patronował Equinor i Polenergia w ramach Drugiego Programu Flagowego „Akademia Kompetencji Morskich”.
Pierwszy dzień warsztatów odbył się 25 kwietnia w Gdańsku, a wzięła w nich udział grupa uczniów trzech techników: Szkoły Okrętowej i Technicznej Conradinum, Zespołu Szkół Energetycznych oraz Zespołu Szkół Morskich. Warsztaty poprowadzili wspólnie eksperci Polenergii: Magdalena Klera-Nowopolska, Paweł Mawduk oraz Equinor: Dorota Bastrikin i Marek Świerżyński. Ich celem była prezentacja projektów obu spółek oraz przekazanie jak największej porcji wiedzy związanej z najnowszymi technologiami wykorzystywanymi w offshore i poznanie elementów infrastruktury, która powstanie na Bałtyku. Uczniowie dowiedzieli się, jak można kształtować współpracę z interesariuszami oraz realizować projekty w oparciu o ideę koegzystencji, a przede wszystkich poznali możliwe ścieżki kariery i profile zawodowe w różnych obszarach kompetencyjnych, które są kluczowe dla rozwoju nowej branży w Polsce. Inspirujące dyskusje oraz ożywiona sesja pytań i odpowiedzi pokazała, jak atrakcyjna i interesująca dla młodych adeptów szkół technicznych jest branża morskiej energetyki wiatrowej. Spotkanie zwieńczyła zabawa z elementem grywalizacji w postaci interaktywnego testu o transformacji energetycznej i roli morskiej energetyki wiatrowej w budowaniu zielonych mocy w Polsce.
Edukacja jest ważnym elementem realizacji jednego z pięciu Programów Flagowych, zawartych w Planie Łańcucha Dostaw MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Drugi Program Flagowy „Akademia Kompetencji Morskich” obejmuje inicjatywy wspierające kształcenie kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej i budowanie łańcucha wartości dla regionu.
Dziękujemy serdecznie uczestnikom i gospodarzowi wydarzenia za dynamiczną sesję warsztatową!
Najnowsze wiadomości
Książę Koronny Norwegii Haakon z wizytą w Polsce. W Gdańsku zapoznał się z projektami morskich farm wiatrowych Bałtyk realizowanymi przez Equinor i Polenergię
Książę Haakon, następca tronu Norwegii oraz przedstawiciele Rządu Norwegii pod przewodnictwem Sekretarz Stanu Ranghild Sjoner Syrstad oraz Ambasadora Norwegii w Polsce Øysteina Bø, 22 kwietnia 2025 odwiedzili wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”.
Nowe perspektywy dla przedsiębiorstw w branży offshore
Jakie standardy muszą spełniać dostawcy, by stać się częścią dynamicznie rozwijającego się sektora offshore wind w Polsce? Jakie kompetencje są niezbędne do serwisowania i utrzymania morskich farm wiatrowych? To najważniejsze kwestie omówione podczas Dnia Dostawcy organizowanego przez Equinor i Polenergię rozwijających wspólnie projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk. W spotkaniu wzięło udział ponad 80 firm.
Equinor rusza z budową bazy serwisowej w Łebie. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego
W Łebie, gdzie wiatr i morze od lat kształtują krajobraz, rozpoczął się nowy rozdział w historii miasta i regionu. We wtorek, 4 marca 2025 roku został symbolicznie wmurowany kamień węgielny pod budowę bazy operacyjno-serwisowej morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. To strategiczna inwestycja Equinor, która umacnia pozycję regionu jako ważnego ośrodka morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a także szansa na rozwój rynku pracy i kooperacji z lokalnym łańcuchem dostaw.