Pierwsza farma fotowoltaiczna Equinor w Polsce gotowa
W warmińskiej miejscowości Stępień zakończyła się budowa pierwszej w Polsce farmy fotowoltaicznej wchodzącej w skład portfolio Equinor. Inwestycja o mocy 58 MW została zrealizowana i będzie zarządzana przez spółkę Wento, w której Equinor posiada 100% udziałów.
Equinor przejął spółkę Wento, jedną z liderów polskiego rynku fotowoltaiki, wraz z jej portfelem projektowym w maju 2021 roku. Budowa pierwszej farmy fotowoltaicznej zakończyła się tym samym w ciągu niespełna półtora roku od akwizycji.
„Dzięki Wento możemy poszerzać nasze portfolio fotowoltaiczne na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszych wspólnych działań, rozpoczęliśmy proces budowy trzech farm fotowoltaicznych w Polsce, o łącznej mocy netto wynoszącej 171 MW. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą z nich, a pozostałe dwie powinny być gotowe w latach 2023-2024” – mówi Olav Kolbeinstveit, Senior Vice President Renewables, Power and Markets w Equinor.
Miejscowość Stępień znajduje się na terenie gminy Braniewo, na Warmii. Farma fotowoltaiczna zrealizowana przez Wento jest jedną z największych w Polsce i składa się ze 100 tysięcy paneli słonecznych rozlokowanych na obszarze 65 hektarów. Wyprodukuje 61 GWh energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu około 31 000 polskich gospodarstw domowych. Przy budowie i na etapie funkcjonowania farmy inwestor współpracuje z lokalnymi wykonawcami, wspierając rozwój polskiego łańcucha dostaw w zakresie instalacji solarnych.
Potencjał odnawialnych źródeł energii, które pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego, jest w Polsce nadal bardzo wysoki. Dynamiczny rozwój kolejnych źródeł zielonej energii pozwoli na zmianę struktury miksu energetycznego, wciąż w dużej mierze opartego na węglu.
“Polska przechodzi transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajowy potencjał wytwórczy z OZE, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie na dostawy energii, a jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo energetyczne. Equinor uczestniczy w realizacji tych ambicji, rozwijając opartą na różnych źródłach ofertę energetyczną dla Polski, w tym w zakresie energetyki odnawialnej na lądzie i morzu w naszym kraju” – komentuje Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.
Dla energii produkowanej przez farmę fotowoltaiczną Stępień, Equinor zamierza zawrzeć umowę PPA, zapewniając w ten sposób przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji. Całość produkcji zostanie włączona do rosnącego portfela energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych zarządzanego przez Equinor, co pozwoli uzyskać dodatkową wartość z optymalizacji i handlu.
„Wento dostarcza aktywa najwyższej jakości oparte o zaawansowane technologie, zapewniając jednocześnie atrakcyjne zwroty z inwestycji. Zakończona z sukcesem budowa farmy fotowoltaicznej o takiej skali to kolejny krok na drodze realizacji strategii biznesowej Wento, w ramach której stale rozbudowujemy nasze portfolio. Łączna moc naszych rozwijanych w Polsce projektów lądowej energetyki odnawialnej to 1,7 GW” – mówi Wojciech Cetnarski, prezes zarządu Wento.
Najnowsze wiadomości
Polskie firmy chcą włączyć się w łańcuch dostaw dla morskich farm wiatrowych
O wymaganiach projektowych, logistyce i transporcie, a także poszukiwanych kompetencjach przy budowie morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozmawiali przedstawiciele polskich firm podczas Dnia Dostawcy zorganizowanego przez Equinor i Polenergię.
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju projektu Bałtyk 1
Equinor i Polenergia stawiają kolejny istotny krok w rozwoju morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1. Spółki podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę. Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego i zarazem najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju sektora offshore wind w Polsce.
Equinor i Polenergia z bardzo ważnym kontraktem na statki instalacyjne dla projektów Bałtyk 2 i 3
Equinor i Polenergia podpisały bardzo ważny kontrakt dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, obie spółki podpisały niezwykle istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych.